Darmowy raport BIK – jak go uzyskać?

Opublikowano: 2024-08-06
darmowy raport bik

Podczas analizy wniosku kredytowego lub o pożyczkę, bank zawsze sprawdza historię kredytową. Możemy też sprawdzić ją samemu, a pomoże w tym darmowy raport BIK. Sprawdźmy więc, jak go uzyskać.

Dlaczego warto sprawdzić swój raport BIK?

Raport BIK to zbiór informacji przechowywanych w Biurze Informacji Kredytowej. Trafiają tam dane o naszych kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych i debetowych, a nawet o limicie odnawialnym w rachunku bieżącym. Takie informacje są przydatne bankom i instytucjom finansowym podczas oceny historii kredytowej klienta.

Sprawdzając raport BIK na swój temat, możesz zachować kontrolę nad własną historią kredytową. Pomoże to też w samodzielnej ocenie swojej zdolności kredytowej. Warto więc zrobić to zanim złożymy wniosek o kredyt lub pożyczkę. Każdy może też zadbać o to, aby raport BIK na jego temat zawierał aktualne i prawdziwe dane. W przypadku wyłapania błędów możemy wnioskować o ich korektę, a historia kredytowa poprawi się.

W historii w BIK zobaczysz też informacje o złożonych wnioskach kredytowych. Wiedza o nich pozwoli zapobiegać próbom kradzieży tożsamości i wzięcia kredytu na Twoje dane. W płatnej, pełnej wersji  raportu BIK zobaczysz także swój scoring kredytowy. To ocena w 100-punktowej skali, która pokazuje Twoją rzetelność jako przyszłego kredytobiorcę. Nawet podstawowa, darmowa wersja raportu BIK również zawiera szereg przydatnych informacji.

Jakie informacje zawiera raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zostało powołane ponad 25 lat temu przez Związek Banków Polskich. Utrzymywanie rejestru ma na celu pomóc w badaniu rzetelności kredytobiorców przez banki i firmy pożyczkowe. BIK posiada jednak również zalety dla samych konsumentów – chroni ich przed wzięciem kredytu na ich dane przez osoby trzecie. Aby trzymać rękę na pulsie warto więc pobrać darmowy raport BIK i sprawdzić znajdujące się tam informacje. Jakie treści znajdziesz w raporcie Biura Informacji Kredytowej:

  • dane osobowe kredytobiorcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia, PESEL, numer dowodu osobistego, itp.)
  • historia kredytowa – dane dotyczące kredytów i pożyczek, historia spłaty, informacje o zaległościach (jeśli były) i prowadzonych działaniach windykacyjnych i komorniczych
  • informacja na temat bieżących zobowiązań – stanu spłaty, kwoty, terminu zakończenia zobowiązania, saldo
  • limit kredytowy
  • scoring BIK (jedynie w rozszerzonej, płatnej wersji raportu BIK)

Zbiór danych zawartych w raporcie może się różnić w zależności od tego, jakie zobowiązania posiadasz.

BIK przechowuje dane z historią zadłużenia z przeszłości. Nie są one jednak przechowywane dłużej, niż 5 lat od zakończenia spłaty (chyba, że wciąż nie spłącono długu). W przypadku zakończenia zobowiązania (całkowitej spłaty) kredytobiorca nie musi wyrażać zgody na dalsze przechowywanie danych.

Jak założyć konto w BIK?

Pobranie raportu BIK za darmo jest możliwe na stronie Biura. W tym celu należy zarejestrować tam konto i potwierdzić swoje dane. Następnie logujemy się na konto w serwisie i szukamy odpowiedniej opcji do pobrania raportu.

Podczas rejestracji w serwisie BIK wszystkie działania wykonujemy na stronie www.bik.pl. Podajemy swoje prawdziwe dane, a do potwierdzenia tożsamości używamy jednej z kilku metod (np. przelew weryfikacyjny). Otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym. Po utworzeniu konta w BIK możesz już zalogować się do niego, aby pobrać darmowy raport.

Jak uzyskać darmowy raport BIK?

Najważniejszą informacją dla wielu czytelników może być fakt, że darmowy raport BIK dostępny jest raz na 6 miesięcy. Mamy trzy sposoby na otrzymanie raportu:

  • online, na stronie www.bik.pl
  • drogą pocztową (wysyłając wniosek na adres korespondencyjny: Biuro Informacji Kredytowej S.A., ul. Postępu 17 A, 02-676, Warszawa)
  • osobiście, odwiedzając siedzibę BIK (adres jak wyżej)

Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest darmowe pobranie raportu BIK przez Internet. Aby to zrobić, skorzystaj z instrukcji w dalszej części poradnika.

Różnice między darmowym a płatnym raportem BIK?  

Poniżej zobaczysz różnice między darmowym a płatnym raportem BIK:

Darmowy raport BIKPłatny raport BIK
Historia kredytowaPodstawowe informacje o kredytach i pożyczkach (terminy spłat, opóźnienia)Dokładne dane o historii kredytowej (pożyczkach i kredytach), szczegółowe informacje o każdym zobowiązaniu, szczegółowe dane dotyczące zaległości
Aktualne zobowiązaniaInformacje o aktywnych kredytach i pożyczkach, saldo zadłużeniaDokładny przegląd aktualnych zobowiązań, szczegółowe saldo, harmonogram spłat
Scoring kredytowy BIKOgólna ocena kredytowaDokładna ocena kredytowa wraz z oceną w 100-punktowej skali. Podział punktów na różne czynniki wpływające na scoring BIK
Dane z BIG InfoMonitorBrak pełnych informacjiPełna informacja z BIK InfoMonitor, informacje o długach i wpisach w rejestrze
DostępnośćRaz na 6 miesięcyW dowolnym momencie
KosztRaport jest bezpłatny raz na 6 miesięcyKosztuje, dając jednak bardziej szczegółowy zakres informacji

Jeśli chcesz mieć taki dostęp do historii kredytowej, jak bank lub pożyczkodawca, wybierz pełny raport płatny. Darmowy raport BIK jest natomiast dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz mieć ogólny ogląd na swoją historię kredytową.

Jak długo czeka się na raport BIK?

Darmowy raport BIK, jak i płatna wersja, zwykle dostępne są natychmiast po złożeniu wniosku online. Otrzymanie raportu drogą pocztową może zająć od kilku do kilkunastu dni. Odwiedzając osobiście siedzibę BIK dostaniemy raport od ręki.

Jak sprawdzić BIK online?

Cały proces jest dość prosty i intuicyjny. Możemy w tym celu skorzystać z komputera lub smartfona/tabletu i otwieramy tam przeglądarkę internetową. Wchodzimy na adres www.bik.pl i wyszukujemy opcji pobrania raportu.

Jak krok po kroku pobrać raport BIK za darmo:

  • wejdź na stronę BIK
  • zaloguj się na swoje konto (lub zarejestruj je, jeśli go jeszcze nie masz)
  • wejdź do sekcji raportów (“Raporty i scoring”)
  • wybierz opcję “Darmowy raport” i złóż wniosek
  • kliknij “Zamów raport” lub “Pobierz raport” (jeżeli już wcześniej był zamówiony)
  • jeśli BIK o to poprosi, zweryfikuj tożsamość
  • jeśli BIK wyśle raport na e-mail, zaloguj się do skrzynki pocztowej, aby pobrać plik z raportem

Uzyskanie bezpłatnego raportu BIK będzie możliwe raz na pół roku. W każdym momencie możesz też pobrać rozszerzoną, płatną wersję raportu. Warto to zrobić, aby monitorować swoją historią kredytową i aktualne zadłużenie.

Czy warto sprawdzać swój raport BIK?

Regularne sprawdzanie raportu BIK, nawet w darmowej wersji, ma sporo korzyści. Dzięki temu zawsze będziesz znać swoją kondycję kredytową. Zwróć uwagę na zobowiązania wymienione w raporcie. Jeśli któreś z nich wydaje Ci się nieznajome, być może doszło do oszustwa lub nadużycia finansowego. W takiej sytuacji od razu skontaktuj się z bankiem, który udzielił kredytu, a także z organami ścigania.

Poza monitorowaniem swojej historii kredytowej, możesz też szybko wykryć potencjalne oszustwa. Zawsze sprawdzaj też scoring kredytowy, pomoże to w utrzymywaniu go na wysokim poziomie. Znajomość aktualnej historii kredytowej i scoringu BIK pozwoli też lepiej poznać możliwości korzystania z kredytów i pożyczek w przyszłości.

Weryfikacja danych w BIK pomoże też chronić Cię przed możliwymi błędami. Chodzi m.in. o przedawnieniu zobowiązania, a także wpisy z nieprawidłowymi danymi. Jeśli je znajdziesz, możesz wnioskować o aktualizację treści lub wyczyszczenie BIK. Wzięcie pożyczki bez BIK też jest możliwe, dobra historia kredytowa pomoże natomiast w uzyskaniu pozytywnej decyzji banku.

Jak zaktualizować lub wyczyścić dane w raporcie BIK?

W założeniu Biuro Informacji Kredytowej powinno przechowywać aktualne i prawdziwe dane na temat zobowiązań. Przede wszystkim warto więc regularnie sprawdzać raport BIK. Dzięki temu szybko odnajdziesz możliwe błędy. Pozwoli to zachować historię kredytową na lepszym poziomie.

Jeżeli jeden z wpisów jest nieprawidłowy (np. odnosi się do kredytu, który spłaciłeś w terminie lub wpis do BIK został dodany bez wcześniejszego poinformowania Cię o tym), skontaktuj się z wierzycielem. Tylko on może usunąć lub edytować wpis w BIK. Jeśli jednak masz do tego podstawy, musi to zrobić. Możesz też złożyć wniosek z reklamacją do samego Biura Informacji Kredytowej. Warto dokładnie opisać swój problem i przedstawić prawidłowe dane (np. potwierdzenie wpłaty raty) Oczekuj na odpowiedź ze strony wierzyciela (np. banku, firmy pożyczkowej) lub BIK. Po przyjęciu reklamacji kolejny raport powinien zawierać aktualne i prawdziwe dane. Cały proces warto dokumentować. Jeśli bank nie zechce edytować nieprawidłowego wpisu, możesz skorzystać ze ścieżki sądowej.

Autor
Avatar photo
Jakub Bielecki
Od wielu lat piszę artykuły dla portali z branży finansowej, specjalizując się w rynku pożyczkowym. Moje pasje to finanse i nowe technologie. Pomagam czytelnikom, podpowiadając im korzystne rozwiązania. Łączę teorię z praktyką, samodzielnie testując omawiane oferty, aby dostarczać czytelnikom wartościowe i sprawdzone informacje.
Ile chcesz pożyczyć?
100zł 10 000zł
Na ile czasu?
15 dni 60 dni
Bezpłatnie i bez zobowiązań!
Kwota do spłaty: Data spłaty: