Jak długo jest się w BIK po spłacie zadłużenia?
Wpisy do Biura Informacji Kredytowej (BIK) są dla banków i pożyczkodawców cennym źródłem informacji, które umożliwiają przygotowanie historii kredytowej danej osoby oraz sprawdzenie jej rzetelności jako klienta. Na szczęście dane w BIK są przechowywane tylko przez określony czas i obejmują zarówno informacje negatywne, jak i pozytywne, np. o terminowych płatnościach.
Spis treści
Jak długo dane pozostają w BIK po spłacie zadłużenia?
W przypadku aktualnie spłacanego zadłużenia, BIK stale przechowuje dane na jego temat. Gdy jednak spłacimy całkowicie dług (np. ostatnią ratę kredytu lub pożyczki), Biuro Informacji Kredytowej może przetwarzać taką informację przez 5 lat. Po tym okresie wpis zostaje usunięty z BIK. Będzie tak tylko w sytuacji, gdy wyrazisz zgodę na przechowywanie informacji przez Biuro. W przeciwnym razie dane o zobowiązaniu zostaną usunięte niezwłocznie po jego zamknięciu, czyli całkowitej spłacie.
Inaczej jest w przypadku powstania zaległości. Długi z opóźnieniami w płatnościach będą przechowywane przez BIK przez 5 lat od spłaty, nawet jeśli kredytobiorca nie wyrazi na to zgody. Muszą być jednak spełnione pewne warunki, które omówimy w kolejnym punkcie.
Co w przypadku opóźnienia ze spłatą zadłużenia?
Jeśli dojdzie do opóźnienia w płatności, które trwa ponad 60 dni, wierzyciel może wpisać taką informację do BIK. Może to dotyczyć zaległości związanej z pojedynczą ratą. Warunkiem jest jednak wcześniejsze poinformowanie kredytobiorcy o takim zamiarze. Wierzyciel musi to zrobić na co najmniej 30 dni przed wpisem do BIK.
Jeśli te warunki zostaną spełnione, informacje o długu będą widoczne dla innych instytucji, takich jak firmy pożyczkowe czy banki, przez cały czas. Gdy dług zostanie spłacony (a wcześniej doszło do powstania zaległości), informacja pozostanie w Biurze Informacji Kredytowej przez kolejne 5 lat.
Niezależnie od tego, czy zobowiązanie było spłacane na czas, czy z opóźnieniem, dane mogą być przetwarzane przez BIK przez 12 lat w celach statystycznych. Przez tak długi okres nie będą jednak udostępniane podmiotom trzecim, takim jak banki.
Jak często BIK aktualizuje informację?
Dane dotyczące historii kredytowej są aktualizowane na wniosek wierzyciela. Bank lub firma pożyczkowa ma obowiązek zaktualizowania danych w ciągu maksymalnie 7 dni od zmiany, np. wpłaty kolejnej raty. BIK aktualizuje te dane do 7 dni od otrzymania informacji od wierzyciela. Praktyka pokazuje jednak, że informacje w BIK są zazwyczaj aktualizowane szybciej. Aby sprawdzić, czy dane zostały zaktualizowane, możesz pobrać raport BIK na swój temat. W uproszczonej formie jest on dostępny za darmo raz na 6 miesięcy.
Kiedy można wykreślić dane z BIK?
Wiele osób zastanawia się jak czy można wyczyścić BIK. Jeśli zobowiązanie zostało spłacone terminowo, dane mogą zostać od razu usunięte z BIK. Inaczej będzie, jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie informacji o historii kredytowej. Dla pozytywnych informacji jest to korzystne – buduje dobrą historię w BIK, co pomaga w uzyskaniu kolejnych kredytów lub pożyczek.
Gdy jednak doszło do zaległości, nie masz możliwości usunięcia takiego wpisu z BIK. Informacje o zaległości będą przechowywane przez 5 lat.
Dane mogą zostać natomiast usunięte z Biura Informacji Kredytowej, jeśli są błędne lub nieaktualne. Jeśli podczas sprawdzania raportu BIK natkniesz się na takie informacje, złóż wniosek reklamacyjny do banku lub bezpośrednio do BIK. W przypadku długów z opóźnieniami w spłacie korekta będzie możliwa m.in. jeśli:
- Nie minęło 60 dni od powstania zaległości do wpisu do BIK.
- Wierzyciel nie poinformował Cię na 30 dni przed wpisem do BIK o takim zamiarze.
- Zobowiązanie zostało spłacone terminowo.
W każdej z powyższych sytuacji masz prawo do aktualizacji wpisu, co może poprawić Twoją historię kredytową. Aby dowiedzieć się o możliwych nieprawidłowościach, warto pobrać darmowy raport BIK ze strony www.bik.pl.
Jeśli jednak nie możesz usunąć negatywnych wpisów z rejestru, a potrzebujesz pożyczki nadal masz opcje. Możesz poszukać pożyczek bez BIK, oferowanych przez firmy, które są bardziej liberalne i mogą nie brać pod uwagę Twojej historii kredytowej w BIK. Te firmy często oceniają zdolność kredytową na podstawie bieżących dochodów i innych czynników, co daje większe szanse na uzyskanie pożyczki mimo negatywnej historii w BIK. Skorzystaj z pomocy Youmoney.pl, wypełnij wniosek na stronie i sprawdź które firmy są gotowe udzielić Ci pożyczki i na jakich warunkach.