Jak długo widnieje wpis w KRD?

Opublikowano: 2024-09-28
Jak długo widnieje wpis w KRD?

Jeśli wierzyciel wpisze informacje o zadłużeniu do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD), Twoja sytuacja na rynku finansowym może znacząco się pogorszyć. Na szczęście wpisy nie pozostają w KRD w nieskończoność. Sprawdźmy zatem, jak długo mogą być przechowywane w tym rejestrze.

Kiedy dochodzi do wpisu do KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników jest bazą danych zawierającą informacje o długach i dłużnikach, zarówno prywatnych, jak i firm każdej wielkości. Aby wierzyciel (osoba, firma lub instytucja, u której masz dług) mógł skutecznie wnioskować o wpis do KRD, muszą zostać spełnione określone warunki:

  • Kwota długu:
    • Powyżej 200 złotych w przypadku osób fizycznych.
    • Powyżej 500 złotych w przypadku firm.
    • Niższe kwoty, jeżeli wierzyciel posiada tytuł wykonawczy dla danego długu.
  • Czas trwania zadłużenia:
    • Minęło 30 dni od daty wymaganej płatności.
  • Poinformowanie dłużnika:
    • 14 dni od momentu poinformowania dłużnika o planowanym wpisie do KRD i wezwaniu do zapłaty.
  • Podstawa prawna do wpisu:
    • Musi istnieć podstawa prawna do płatności (np. faktura, umowa, wyrok sądu itp.).

Długi, które następnie są rejestrowane w KRD, mogą pochodzić z różnych źródeł. Wierzycielem może być zarówno osoba prywatna, firma, instytucja publiczna, bank, firma pożyczkowa, jak również operator telekomunikacyjny lub inny podmiot.

Niezależnie od tego, kto i z jakiego powodu dodał wpis do Krajowego Rejestru Dłużników, jego obecność w rejestrze może mieć negatywne skutki. Zdolność kredytowa ulega obniżeniu, a także reputacja firmy może zostać poważnie naruszona w oczach potencjalnych kontrahentów oraz instytucji finansowych.

Jakie informacje są w KRD?

Raport dotyczący osoby lub firmy w Krajowym Rejestrze Dłużników może zawierać szczegółowe dane na temat długów danego podmiotu. Oczywiście, informacje te będą dostępne tylko wtedy, gdy dłużnik posiada niespłacone zobowiązania, a wierzyciel zdecyduje się na dokonanie wpisu do rejestru. Wpis do KRD jest zazwyczaj jednym ze sposobów na wyegzekwowanie należności i może wywierać silny nacisk na dłużnika, ponieważ ma negatywne konsekwencje dla jego sytuacji finansowej.

Jeżeli jednak dłużnik posiada wiele długów, w raporcie KRD znajdziemy kilka wpisów, co dodatkowo pogarsza jego wizerunek w oczach potencjalnych wierzycieli.

Jakie dane można znaleźć w KRD?

W raporcie KRD zawarte są m.in. następujące informacje:

  • Status zadłużenia (o którym więcej poniżej).
  • Dane osobowe dłużnika (np. imię, nazwisko, NIP, PESEL, adres zamieszkania).
  • Dane wierzyciela, w tym jego pełna nazwa oraz dane kontaktowe.
  • Szczegóły dotyczące zadłużenia:
  • Data powstania długu.
  • Kwota zadłużenia.
  • Termin zapłaty, który został przekroczony.
  • Podstawa zadłużenia (np. faktura, umowa, wyrok sądu).

Chcesz dowiedzieć się czy jesteś w KRD? Przeczytaj: Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Co to jest status wpisu do KRD?

Status wpisu to kluczowa informacja, która mówi o aktualnym stanie zadłużenia. Może on wskazywać, czy dług został spłacony, czy też nadal pozostaje nieuregulowany. Istnieją dwa podstawowe statusy:

  • Dług spłacony – informacja o tym, że zadłużenie zostało w pełni uregulowane.
  • Dług niespłacony – oznacza, że pomimo wpisu do KRD, dłużnik nadal nie uregulował swojego zobowiązania.

Najgorszą informacją dla podmiotów sprawdzających KRD (np. banków czy firm pożyczkowych) jest właśnie status „niespłacony”. Wskazuje on na to, że dłużnik nie wykazał chęci uregulowania długu, co obniża jego wiarygodność finansową i niemal uniemożliwia dostęp do nowych zobowiązań kredytowych czy usług na raty.

Dla dłużnika zatem spłata długu i zmiana statusu na „spłacony” jest kluczowym krokiem do poprawy swojej sytuacji finansowej i odzyskania zaufania na rynku.

Jak długo dane pozostają w KRD po spłacie zadłużenia?

Jeżeli dłużnik nie spłaci swojego długu, będącego podstawą wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników, informacje na jego temat będą przechowywane przez maksymalnie 10 lat. Taki wpis może znacząco ograniczać możliwości finansowe i zdolność kredytową dłużnika, dlatego warto pomyśleć o jak najszybszym uregulowaniu zobowiązań.

Po spłacie zadłużenia, wierzyciel ma obowiązek poinformować KRD o zmianie statusu długu, a sama aktualizacja następuje w ciągu maksymalnie 14 dni. Jednak nawet po spłacie wpis w KRD nie znika od razu. Dane pozostają w rejestrze przez kolejne 5 lat od momentu uregulowania długu. W tym okresie przy nazwisku dłużnika pojawi się informacja o spłacie, co jest istotnym sygnałem dla potencjalnych kontrahentów, że dłużnik ostatecznie wywiązał się z zobowiązania.

Jakie informacje będą widoczne po spłacie?

Po zmianie statusu na „spłacony”, raport będzie zawierał:

  • Informację o statusie długu jako „spłacony”.
  • Dane dłużnika oraz wierzyciela, tak jak przed spłatą.
  • Datę spłaty długu.
  • Kwotę pierwotnego zadłużenia.

Kto sprawdza dane w KRD?

Celem istnienia Krajowego Rejestru Dłużników jest gromadzenie i udostępnianie informacji o rzetelności płatniczej osób oraz firm. Z tego powodu raporty z KRD są wykorzystywane przez szeroki krąg podmiotów, które chcą zweryfikować sytuację finansową swoich potencjalnych klientów lub partnerów biznesowych. Przede wszystkim, zainteresowanie danymi w KRD wykazują instytucje z sektora finansowego, takie jak banki, firmy pożyczkowe czy leasingowe. Dla nich raport z KRD jest jednym z podstawowych narzędzi w ocenie ryzyka przy udzielaniu kredytów, pożyczek czy leasingu.

Nie tylko sektor finansowy korzysta z KRD. Również operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy usług internetowych oraz inne firmy świadczące usługi abonamentowe sprawdzają wiarygodność swoich przyszłych klientów w tym rejestrze. Negatywne wpisy mogą sprawić, że klient nie będzie w stanie zawrzeć umowy na telefon czy Internet, albo otrzyma mniej korzystne warunki kontraktu.

Kiedy KRD aktualizuje wpis na temat długu?

Aktualizacja wpisu w Krajowym Rejestrze Dłużników ma miejsce przede wszystkim po całkowitej spłacie długu. Wniosek o zmianę statusu zadłużenia może złożyć zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. KRD ma maksymalnie 14 dni na dokonanie zmian od momentu otrzymania takiej informacji. Zwykle jednak proces ten przebiega szybciej i aktualizacja statusu następuje w ciągu kilku dni. Dzięki temu zmiany w rejestrze mogą być widoczne niemal natychmiast, co pozwala na szybszą poprawę sytuacji finansowej dłużnika w oczach potencjalnych wierzycieli.

Kiedy można wykreślić dane z Krajowego Rejestru Dłużników?

Dane w KRD można wykreślić głównie po spłacie zadłużenia, ale nawet wtedy pozostają one widoczne przez 5 lat. Wcześniejsze usunięcie jest możliwe tylko, jeśli wpis został dokonany niezgodnie z przepisami (np. dług nie istniał lub wierzyciel nie spełnił wymaganych formalności). Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące procedury usuwania wpisu, zapraszam do przeczytania artykułu: Jak usunąć wpis z KRD.

Pożyczka pozabankowa pomimo wpisu w KRD? To możliwe

Negatywna historia kredytowa lub wpis w rejestrze dłużników może uniemożliwić uzyskanie kredytu w banku, ale firmy pożyczkowe bywają bardziej elastyczne w podejściu do takich klientów. Pozabankowe instytucje często pomijają wpisy w KRD lub uwzględniają je w mniejszym stopniu, oferując swoje produkty szerokiemu gronu odbiorców. Warto jednak dokładnie przeanalizować dostępne oferty, ponieważ pożyczki online bez weryfikacji mogą wiązać się z wyższymi kosztami lub mniej korzystnymi warunkami.

Aby uniknąć odrzuconych wniosków lub kontaktu z nierzetelnymi firmami, warto skorzystać z YouMoney.pl. Współpracujemy z licznymi instytucjami oferującymi pożyczki online bez weryfikacji w KRD. Proces jest prosty — wypełniasz jeden wniosek, a my szukamy dla Ciebie najlepszej oferty. Sprawdzenie propozycji jest całkowicie bezpłatne. Dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami decydujesz, czy chcesz podpisać umowę. Cały proces odbywa się online, a środki mogą zostać przelane bezpośrednio na Twoje konto. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz wsparcie finansowe, nawet jeśli posiadasz wpis w KRD.

Autor
Avatar photo
Jakub Bielecki
Od wielu lat piszę artykuły dla portali z branży finansowej, specjalizując się w rynku pożyczkowym. Moje pasje to finanse i nowe technologie. Pomagam czytelnikom, podpowiadając im korzystne rozwiązania. Łączę teorię z praktyką, samodzielnie testując omawiane oferty, aby dostarczać czytelnikom wartościowe i sprawdzone informacje.
Ile chcesz pożyczyć?
100zł 10 000zł
Na ile czasu?
15 dni 60 dni
Bezpłatnie i bez zobowiązań!
Kwota do spłaty: Data spłaty: