Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Opublikowano: 2024-09-02
Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Wpisy w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD) mogą wskazywać na Twoje zadłużenie i stanowią istotny sygnał dla banków, firm pożyczkowych, a nawet współpracowników. Świadczą o niskiej wiarygodności finansowej, obniżają zdolność kredytową i mogą negatywnie wpłynąć na Twoją reputację na rynku. Dlatego warto regularnie sprawdzać wpisy na swój temat w KRD. W tym poradniku dowiesz się, jak to zrobić.

Dlaczego warto sprawdzić swój raport KRD?

Banki i firmy pożyczkowe często weryfikują wpisy w bazach takich KRD lub BIK, które mogą zawierać informacje o zadłużeniach, nawet tych już spłaconych. Dane te mogą negatywnie wpłynąć na Twoją wiarygodność finansową, utrudniając otrzymanie kredytu, pożyczki, zakupów na raty czy zawarcie umowy abonamentowej na telefon.

Znając swoją sytuację w KRD, możesz podjąć odpowiednie działania, takie jak likwidacja niekorzystnych wpisów, choć proces ten bywa czasochłonny. Możesz również szukać pożyczek w miejscach, które nie sprawdzają KRD, co pozwoli zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Sprawdzenie swojego raportu w KRD to także sposób na ochronę przed niechcianymi długami. Dzięki temu możesz zareagować w porę na ewentualne wpisy dotyczące zobowiązań, których nigdy nie zaciągałeś, i uniknąć dalszych konsekwencji.

Jakie informacje są w Krajowym Rejestrze Dłużników?

Do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) trafiają wpisy dotyczące osób fizycznych oraz firm, które mają niespłacone długi. Dla osób fizycznych próg zadłużenia wynosi co najmniej 200 złotych, a dla firm 500 złotych. W przypadku długów z tytułem wykonawczym, np. z wyrokiem sądu, wpis do KRD może zostać dokonany bez względu na wysokość zadłużenia.

Do rejestru mogą zostać dodane niespłacone zobowiązania, jeśli opóźnienie w spłacie wynosi co najmniej 30 dni. Przed dokonaniem wpisu wierzyciel musi poinformować dłużnika o takim zamiarze z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.

Każdy wpis zawiera szczegółowe informacje o długu, w tym dane dłużnika, wierzyciela oraz informacje o zadłużeniu. Sprawdzający raport w KRD uzyska informacje na temat pochodzenia długu i jego statusu (spłacony lub niespłacony). Niespłacone zobowiązania pozostają w KRD przez 10 lat, a spłacone przez 5 lat. Usunięcie wpisu jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy wpis został dokonany niesłusznie.

Jak założyć konto w KRD?

Rejestracja w KRD jest prosta i odbywa się online. Wchodzisz na stronę www.krd.pl i wybierasz opcję rejestracji nowego konta (znajdującą się w prawym, górnym rogu ekranu). Wybierasz typ konta (osoba fizyczna, przedsiębiorca lub instytucja), a następnie wypełniasz formularz rejestracyjny, podając swoje dane osobowe lub firmowe, takie jak imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania. Konieczne jest również podanie danych kontaktowych, w tym adresu e-mail i numeru telefonu.

Po zaakceptowaniu regulaminu musisz przejść weryfikację tożsamości, np. poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Firmy natomiast przesyłają kopie dokumentów rejestrowych. Dzięki takiej weryfikacji KRD jest bezpiecznym rejestrem, który nie udostępnia danych osobom niepowołanym.

Po ustawieniu hasła możesz się zalogować na swoje konto, co umożliwia dostęp do różnych opcji, w tym sprawdzenia raportu na swój temat w KRD.

Ile kosztuje sprawdzenie KRD?

Koszt sprawdzenia wpisów w KRD zależy od rodzaju konta, jakie posiadasz. Rejestracja konta w KRD dla osoby fizycznej jest bezpłatna. Raz na pół roku możesz darmowo sprawdzić dane na swój temat. Jeśli jednak chcesz sprawdzić dane o firmie lub instytucji, musisz liczyć się z kosztem 39 złotych za jedno sprawdzenie.

Założenie konta firmowego w KRD wiąże się z opłatami zależnymi od wybranego pakietu usług, który zazwyczaj kosztuje od 30 do 50 złotych. KRD oferuje różne abonamenty dla firm, wymagające miesięcznej opłaty w wysokości od około 150 złotych miesięcznie, w zależności od wybranego pakietu.

Jak długo czeka się na raport z KRD?

Czas oczekiwania na wygenerowanie i pobranie raportu z KRD wynosi zazwyczaj od kilku chwil do kilku godzin. Zależy to od zawartości raportu oraz aktualnego obciążenia systemu.

Samo zlecenie pobrania danych z Krajowego Rejestru Dłużników jest szybkie i proste. Po zalogowaniu na konto, wybierasz odpowiednią opcję w systemie, co zajmuje niewiele czasu.

Jak sprawdzić KRD online? 

Aby sprawdzić wpisy w Krajowym Rejestrze Dłużników przez Internet, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Wejdź na stronę www.krd.pl.
  2. Zarejestruj nowe konto, jeśli jeszcze go nie masz.
  3. Zaloguj się na swoje konto.
  4. Przejdź do sekcji „Raporty KRD” lub „Sprawdź raport”.
  5. Wybierz rodzaj raportu – na temat swoich danych lub firmy, którą chcesz sprawdzić.
  6. Złóż zapytanie o raport.
  7. Jeśli to wymagane, zapłać za raport, wybierając dogodną formę płatności.
  8. Otrzymasz powiadomienie, gdy raport będzie gotowy.
  9. Przejrzyj raport online lub pobierz go na swoje urządzenie.

Czy warto sprawdzać swój raport w KRD?

Zdecydowanie tak! Regularne sprawdzanie raportu KRD pozwala na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową. Jeśli znajdziesz w raporcie informacje o długach, których nie pamiętasz, możesz podjąć kroki w celu wyjaśnienia tego z wierzycielem. Szybka reakcja umożliwia uniknięcie dalszych problemów i rozwiązanie ewentualnych błędów lub prób oszustwa.

Warto też pamiętać, że w niektórych przypadkach możesz pobrać raport na swój temat za darmo.

Jak zaktualizować lub wyczyścić dane w KRD?

Jeśli zauważysz, że dane w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD) są nieprawidłowe, możesz podjąć dwa kroki:

  1. Kontakt z wierzycielem: Skontaktuj się bezpośrednio z wierzycielem, którego dane znajdziesz w szczegółach wpisu o długu. Przedstaw mu dokumenty potwierdzające Twoją wersję zdarzeń, takie jak potwierdzenie zapłaty zobowiązania.
  2. Złożenie reklamacji do KRD: Jeśli kontakt z wierzycielem nie przyniesie rezultatów, możesz złożyć reklamację bezpośrednio do KRD, dołączając niezbędne dokumenty.

W sytuacji, gdy rzeczywiście doszło do powstania długu, najlepszym rozwiązaniem jest jego spłata. Następnie skontaktuj się z wierzycielem i poproś o aktualizację wpisu w KRD. Wierzyciel ma na to 14 dni od momentu spłaty, a KRD zmieni status długu w ciągu maksymalnie 7 dni. Wpis o spłaconym długu pozostanie w KRD przez 5 lat, a po tym czasie zostanie usunięty. Nie ma możliwości szybszego „wyczyszczenia” KRD w przypadku faktycznego zadłużenia.

Kiedy można od razu usunąć wpisy o długach z KRD?

Szybsze skasowanie wpisu z KRD jest możliwe w sytuacji, gdy dane zostały dodane bezprawnie. Dotyczy to sytuacji, gdy:

  • Nie doszło do powstania długu (brak faktury, umowy, czy innej podstawy).
  • Wierzyciel nie poinformował Cię o planowanym wpisie do KRD na 14 dni przed jego dodaniem.
  • Od powstania zaległości do momentu wpisu do KRD nie minęło 30 dni.

W takich przypadkach masz prawo wnioskować o natychmiastowe skasowanie wpisu.

Czy można dostać pożyczkę będąc w KRD?

Tak, jest to możliwe, ponieważ niektóre firmy pożyczkowe oferują pożyczki bez KRD, co oznacza, że przymykają oko na negatywne wpisy lub w ogóle nie sprawdzają tego rejestru. Warto jednak pamiętać, że takie pożyczki mogą być droższe niż standardowe, ponieważ firma ponosi większe ryzyko.

Aby znaleźć najlepszą ofertę, możesz skorzystać z pomocy YouMoney.pl. Wystarczy wypełnić formularz, a my przekażemy go do współpracujących firm pożyczkowych. Jeśli któraś z firm zgodzi się udzielić Ci pożyczki, poinformujemy Cię o tym. Masz wtedy możliwość podjęcia decyzji, czy chcesz skorzystać z tej oferty. YouMoney.pl to oszczędność czasu i gwarancja współpracy z rzetelnymi pożyczkodawcami.

Autor
Avatar photo
Jakub Bielecki
Od wielu lat piszę artykuły dla portali z branży finansowej, specjalizując się w rynku pożyczkowym. Moje pasje to finanse i nowe technologie. Pomagam czytelnikom, podpowiadając im korzystne rozwiązania. Łączę teorię z praktyką, samodzielnie testując omawiane oferty, aby dostarczać czytelnikom wartościowe i sprawdzone informacje.
Ile chcesz pożyczyć?
100zł 10 000zł
Na ile czasu?
15 dni 60 dni
Bezpłatnie i bez zobowiązań!
Kwota do spłaty: Data spłaty: