Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) – co to i jak działa?
Kiedy bank lub firma pożyczkowa chce zweryfikować swojego potencjalnego klienta, często sięga po raporty z BIK. Ważnym źródłem informacji są również bazy dłużników, z których jedną z najbardziej znanych jest Krajowy Rejestr Długów (KRD). W rejestrze tym mogą znaleźć się osoby oraz firmy, które nie spłaciły swoich zobowiązań w terminie, jednak aby tam trafić, muszą zostać spełnione określone warunki. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest KRD oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane z tym rejestrem.
Spis treści
Co to jest KRD (Krajowy Rejestr Dłużników)?
Krajowy Rejestr Długów to ogólnopolska baza danych, w której znajdują się informacje na temat zadłużenia zarówno osób fizycznych, jak i firm. KRD nie tylko gromadzi, ale także udostępnia te dane, jednak dostęp do nich mają wyłącznie uprawnione instytucje.
Celem powstania i funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów jest umożliwienie szybkiej i wiarygodnej weryfikacji finansowej potencjalnych kontrahentów. Dzięki informacjom z KRD, firmy oraz instytucje mogą uniknąć ryzyka współpracy z nierzetelnymi podmiotami.
Choć nazwa może sugerować coś innego, KRD jest instytucją prywatną. Autoryzowanym partnerem Rejestru jest firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso, z którą jest powiązana. KRD działa zgodnie z określonymi zasadami, które omówimy poniżej.
Jak działa Krajowy Rejestr Dłużników?
Działalność Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) można podzielić na kilka kluczowych zadań:
- Dopisywanie dłużników do rejestru: Wierzyciel może wnioskować o wpisanie dłużnika do KRD, jednak muszą zostać spełnione określone warunki. Często sama groźba takiego wpisu motywuje dłużników do szybkiej spłaty zaległości.
- Gromadzenie danych: KRD zbiera informacje od wierzycieli, takich jak banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy mediów, firmy leasingowe, instytucje publiczne i różne inne firmy, a następnie przechowuje te dane w rejestrze.
- Udostępnianie danych o dłużnikach: Uprawnione podmioty, w tym firmy, instytucje, a także osoby prywatne (w odniesieniu do własnych danych), mogą pobrać raport z KRD i sprawdzić wiarygodność kontrahenta.
- Monitorowanie: KRD oferuje usługę monitoringu, która pozwala na śledzenie zmian statusu dłużnika w rejestrze, takich jak dodanie nowego wpisu lub usunięcie istniejącego.
Krajowy Rejestr Dłużników pełni funkcję weryfikacji wiarygodności finansowej osób i firm, zarabiając na udostępnianiu zgromadzonych informacji. W zamian zajmuje się kompleksowym zbieraniem, przetwarzaniem i ochroną danych.
Kiedy można trafić do KRD? Kto może zostać wpisany do rejestru?
Do Krajowego Rejestru Dłużników mogą trafić zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, a także dłużnicy alimentacyjni. Aby wpis był możliwy, muszą zostać spełnione określone warunki:
Minimalna kwota zadłużenia:
- Dla osób fizycznych wynosi co najmniej 200 złotych.
- Dla firm jest to minimum 500 złotych.
- W przypadku posiadania tytułu wykonawczego (np. wyrok sądu) każda kwota może być podstawą do wpisu.
Powiadomienie dłużnika: Przed wpisem wierzyciel ma obowiązek wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty z informacją o planowanym wpisie do KRD. Dłużnik ma 14 dni na spłatę zadłużenia lub negocjację z wierzycielem (np. zawarcie ugody).
Podstawa prawna zobowiązania: Zobowiązanie musi mieć solidną podstawę prawną, np. umowę, fakturę czy wyrok sądowy.
Jakie dane trafiają do Krajowego Rejestru Dłużników?
W przypadku spełnienia warunków uprawniających do wpisu, do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) trafiają następujące informacje:
- Dane osobowe dłużnika:
- Imię i nazwisko lub nazwa firmy
- PESEL (dla osób fizycznych) lub NIP (dla firm)
- Adres zamieszkania lub siedziby firmy
- Numer dowodu osobistego
- Informacje o długu:
- Kwota zadłużenia (całkowita suma niezapłaconych zobowiązań)
- Data powstania długu
- Termin płatności zobowiązania
- Informacje o posiadaniu tytułu wykonawczego (np. wyrok sądu)
- Dane wierzyciela:
- Imię i nazwisko lub nazwa firmy wierzyciela
- PESEL i NIP
- Adres
- Informacje kontaktowe
- Status zadłużenia:
- Spłacone lub niespłacone
- Data spłaty zobowiązania, jeśli miała miejsce
- Informacje o egzekucji:
- Podjęte działania windykacyjne
- Potencjalne koszty związane z egzekucją, np. opłaty sądowe, odsetki
Ważne jest, że KRD nie udostępnia informacji o aktualnym zadłużeniu ani o historycznych wpisach dotyczących spłaconych długów. Po wykreśleniu wpisu, nie pozostaje po nim w KRD żaden ślad.
Jak długo jest się w KRD?
Wpisy w KRD są przechowywane tak długo, jak istnieje zadłużenie. Nawet po spłacie długu, informacja o nim pozostaje widoczna w KRD przez 5 lat. Wówczas, podmioty sprawdzające raport z KRD będą widziały status „spłacone zadłużenie”. Aktualizacja statusu odbywa się w ciągu 14 dni od spłaty, na wniosek wierzyciela.
Jeśli dług pozostaje niespłacony, wpis jest przechowywany w KRD przez 10 lat. Możliwe jest wcześniejsze usunięcie wpisu jedynie w sytuacji, gdy dłużnik udowodni brak podstaw do jego utrzymania w rejestrze.
Jak samemu sprawdzić, czy jestem w KRD?
Mamy kilka możliwości sprawdzenia wpisów w KRD na swój temat. Pierwszą jest skorzystanie z serwisu na stronie KRD. Rejestrujemy tam konto i sprawdzamy dane na swój temat. W tym celu korzystamy ze specjalnej aplikacji lub wypełniamy formularz. Należy tam podać swoje dane osobowe (lub dane firmy, jeśli to jej wpisy w KRD chcemy sprawdzić). Na stronach Krajowego Raportu Dłużników szukaj opcji “Raport o Sobie”.
Inną opcją jest kontakt telefoniczny z KRD lub osobista wizyta w siedzibie. To oczywiście znacznie mniej wygodne, niż sprawdzenie raportu w KRD online.
Niekiedy opcję sprawdzenia wpisów w KRD znajdziesz w swoim banku lub w innej instytucji finansowej. Pamiętaj przy tym, że sprawdzenie raportu w KRD może być płatne.
Co zrobić, kiedy trafię do KRD?
Jeśli sprawdzisz swoje dane w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD) i odkryjesz tam negatywne wpisy świadczące o zadłużeniu, pierwszym krokiem powinno być dokładne zbadanie szczegółów wpisu. Sprawdź, jakie zadłużenie jest odnotowane, kto jest wierzycielem, i upewnij się, że dług jest Ci znany. Wierzyciel powinien wcześniej poinformować Cię o zamiarze wpisania do KRD, wysyłając wezwanie do zapłaty z odpowiednią informacją. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w tym procesie, możesz złożyć reklamację bezpośrednio do KRD. W razie problemów z usunięciem wpisu, warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej.
Jeżeli natomiast dług jest zasadny i nie masz wątpliwości co do jego istnienia, najlepiej jak najszybciej uregulować zaległość. Nawet jeśli informacje o spłaconym długu mogą być widoczne przez jakiś czas w KRD, szybkie spłacenie go pozwoli na aktualizację statusu i może poprawić Twoją sytuację finansową w przyszłości. Skontaktuj się z wierzycielem, ustal warunki spłaty i poproś o wykreślenie wpisu z KRD po dokonaniu wpłaty.
Krajowy Rejestr Dłużników – co widzi bank i firmy pożyczkowe?
Podmiot sprawdzający informacje w KRD widzi podstawowe informacje (np. imię i nazwisko, dane firmy), numer PESEL/NIP oraz adres. Oczywiście, ma też dostęp do szczegółów zadłużenia (jeśli takie jest). Widoczne są także historyczne długi, jeśli związane z nimi wpisy nie zostały jeszcze usunięte (czyli przez 5 lat). Istotną wiadomością dla banku lub pożyczkodawcy może być również rodzaj długu – kredyt, pożyczka, kredyt hipoteczny, czynsz, zaległości w rachunkach za media, alimenty, nieopłacona faktura, itp.
Oczywiście, jedna osoba lub firma może mieć długi w różnych instytucjach. Wtedy w raporcie znajdują się dane wszystkich długów.
Jakie są konsekwencje wpisu do KRD?
Wpis do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Dla instytucji, które sprawdzają takie dane, jest to wyraźny sygnał, że mogą mieć do czynienia z nierzetelnym klientem. Wpis w KRD może skutkować trudnościami z uzyskaniem kredytu, pożyczki, czy nawet z zawarciem umowy na abonament telefoniczny. Dane z rejestrów dłużników, takich jak KRD czy BIG Infomonitor, są uwzględniane przy ocenie wiarygodności kredytowej i mogą znacząco wpłynąć na decyzję instytucji finansowych.
Konsekwencje wpisu w KRD:
- Zły wizerunek firmy: W przypadku przedsiębiorstw, wpis w KRD może wpłynąć negatywnie na ich reputację, utrudniając współpracę z kontrahentami i budowanie zaufania wśród klientów.
- Trudności w uzyskaniu finansowania: Możesz spotkać się z odmową kredytu, pożyczki, a nawet zakupu na raty. Jeśli jednak instytucja zdecyduje się udzielić finansowania, może zaproponować mniej korzystne warunki, takie jak niższa kwota pożyczki, krótszy okres spłaty, czy wyższe oprocentowanie.
- Problemy z zawieraniem umów: Wpis w KRD może utrudnić podpisanie umów na usługi takie jak dostawa prądu, gazu, internetu, czy telefonu.
Czy można usunąć wpis z Krajowego Rejestru Dłużników?
Podstawowym sposobem na usunięcie wpisu z KRD jest spłata zadłużenia. Po uregulowaniu długu, wpis zostaje zaktualizowany w ciągu 14 dni, a jego status zmienia się na „spłacony”. Niemniej jednak, informacja o długu pozostaje w rejestrze przez kolejne 5 lat.
Szybsze usunięcie wpisu może być możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy wierzyciel nie dopełnił wszystkich formalności przy zgłaszaniu dłużnika do rejestru. W takim przypadku można złożyć reklamację do KRD, dołączając odpowiednie dowody, takie jak potwierdzenie płatności czy brak powiadomienia o planowanym wpisie. W niektórych sytuacjach konieczne może być dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Wydany wyrok sądu, potwierdzający nieprawidłowość wpisu, może być podstawą do jego usunięcia z rejestru.
Czy pozabankowe pożyczki online sprawdzają KRD?
Jeśli starasz się o kredyt lub pożyczkę z banku, możesz być pewny, że sprawdzi on wszelkie rejestry dłużników i historię w BIK. Banki to w końcu instytucje, które mają bardzo rygorystyczne procedury i zawsze się ich trzymają. Chcą dobrze sprawdzić każdego nowego klienta.
W firmach pozabankowych sytuacja wygląda różnie. Część z nich faktycznie sprawdza raporty w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD), ale to nie zawsze oznacza, że klient z negatywną historią nie otrzyma pożyczki. Niektóre firmy wręcz specjalizują się w oferowaniu pożyczek dla osób zadłużonych, traktując to jako sposób na dotarcie do szerokiej grupy klientów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie pożyczki mogą wiązać się z wyższymi kosztami. Jest to sposób, w jaki firmy te rekompensują sobie większe ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy klientom z niepewną zdolnością kredytową.
Jak dostać pożyczkę, kiedy mam wpis do KRD?
W związku z niezapłaconymi na czas zobowiązaniami znajdujesz się w KRD? Nic straconego! Wciąż masz szansę na pożyczenie pieniędzy. Przede wszystkim musisz jednak znaleźć firmę pożyczkową, która udzieli Ci pożyczki Sprawdź przy tym, aby jej warunki nie były słabe. Wtedy może się okazać, że cała operacja będzie nieopłacalna.
Jesteś na liście dłużników? Sprawdź propozycję YouMoney.pl
Samodzielne wyszukiwanie pożyczek bez KRD oraz wybór najkorzystniejszej oferty może być czasochłonny i skomplikowany. Dlatego warto skorzystać z pomocy YouMoney.pl. Nasza platforma specjalizuje się w wyszukiwaniu pożyczek online, także dla osób zadłużonych. Dzięki współpracy z wieloma firmami pożyczkowymi z całej Polski, oszczędzasz czas i wysiłek, unikając konieczności odwiedzania stron każdej z nich. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie YouMoney.pl, podając kwotę pożyczki, która Cię interesuje (od 100 zł do 10 tys. zł), oraz preferowany okres spłaty.
My z kolei kontaktujemy się z firmami pożyczkowymi w Twoim imieniu i szybko przedstawiamy listę ofert dostępnych specjalnie dla Ciebie. Po wybraniu jednej z propozycji, nie musisz ponownie wypełniać wniosku — pieniądze trafią na Twoje konto w zaledwie kilkanaście minut. Co więcej, jeśli zmienisz zdanie, nie poniesiesz żadnych kosztów, ponieważ samo sprawdzenie dostępności pożyczek jest całkowicie darmowe.